Poradnik hodowcy

Genetyka

Potencjał genetyczny

Jest on liczony na podstawie potencjału konia oraz BLUP jego rodziców.

Jak tylko urodzi się źrebak, jego potencjał genetyczny przestanie ewoluować

Wrodzone umiejętności i rozwój umiejętności poprzez zabawy i wykonywanie zleceń nie są wliczane w potencjał genetyczny. Oznacza to, że umiejętności konia mogą przekroczyć wartości opisane w potencjale genetycznym.

Gwiazdki przyznawane za doskonałość

Nagrodą za doskonałość jest zielona gwiazdka, którą można znaleźć w potencjale genetycznym konia. Pokazuje ona, w jakiej umiejętności koń przoduje. Jest to niezwykle rzadkie i stanowi uhonorowanie ciężkiej pracy hodowcy w kwestii treningu oraz dokładnego wyboru koni do rozmnażania. W ten sposób nagradzane są tylko wyjątkowe konie!

Aby zdobyć gwiazdkę doskonałości, musisz osiągnąć 100% wartości potencjału genetycznego dla danej umiejętności. Istnieje możliwość zdobycia kolejnych gwiazdek za każde dodatkowe 10% potencjału zdobyte w umiejętnościach.

Gwiazdki doskonałości są przyznawane tylko przy narodzinach źrebaka, ponieważ później potencjał genetyczny nie może już ulec zmianie.

Umiejętności wrodzone

Te umiejętności koń posiada od momentu narodzin, jednak nie musi ich posiadać każde zwierzę. To zależy od jego rodziców, potencjału genetycznego oraz BLUP. Może to spowodować, że np. źrebak urodzi się już z 10% wytrzymałości.

Źrebak nie może urodzić się z ujemnymi umiejętnościami. Jeśli średnia BLUP rodziców jest poniżej 0, źrebak nie będzie miał wrodzonych umiejętności.

Wrodzone umiejętności są ustalane przy narodzinach. Są również dodawane do potencjału genetycznego.

Zwróć uwagę, że wrodzone umiejętności są częścią tych nabywanych. Dzięki temu możliwym jest przekroczenie wartości wskazywanej przez potencjał genetyczny. Ta wartość będzie dodawana do minimalnych wymagań zawodów.

BLUP (Najlepsze Liniowe Nieobciążone Błędem Przewidywanie)

BLUP jest wartością genetyczną. Odgrywa rolę w hodowli, gdyż wartość BLUP rodziców wpływa na potencjał genetyczny i wrodzone umiejętności źrebaka.

Jest liczony według następujących parametrów:

  • poziom treningu konia w trzech jego najlepszych umiejętnościach
  • liczba wygranych przez konia zawodów, która optymalnie powinna wynosić 20.
  • wiek konia, BLUP może osiągnąć wartość 100 tylko do 10 roku życia

Na podstawie tych parametrów, wartość BLUP zawsze będzie wynosiła od -100 do +100, gdzie -100 to minimum, a +100 to maksymalna wartość, jaką koń może osiągnąć.

Im wyższa średnia wartość BLUP rodziców, tym większe szanse źrebaka na wysoki potencjał genetyczny i wrodzone umiejętności.

Co więcej, jeśli średnia wartość BLUP rodziców znajduje się poniżej 0, źrebak nie będzie posiadał wrodzonych umiejętności.

Aby uzyskać źrebaki najwyższej jakości, dobrze jest dobierać do rozmnażania konie o wysokiej wartości BLUP lub przynajmniej te posiadające pozytywną wartość, np. dobrze wytrenowane konie, radzące sobie w zawodach.