Poradnik hodowcy

Karmienie konia

Źrebaki i klaczki

Źrebaki zostają z matką do ukończenia 6 miesiąca życia.W tym okresie żywią się wyłącznie mlekiem matki. Jeśli ośrodek jeździecki, w którym zakwaterowana jest matka, zapewnia marchewki, źrebak może zjeść kilka za darmo.

Źrebaki odstawione od piersi mogą jeść wyłącznie paszę.Gdy rozpoczynają trening, można im podawać owies. Upewnij się, że jedzą prawidłowo, nie za dużo, nie za mało.

Dorosły koń

Dorosły koń pociągowy potrzebuje paszy i owsa.Ilość jedzenia zależy od ilości wykonywanej pracy. Jeśli pokarm nie jest odpowiedni, konie będą tyć lub chudnąć, co może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu.
Koń może zjeść pewną ilość paszy za darmo, w zależności od jakości łąk ośrodka, w którym jest zakwaterowany. Zależy to też od pory roku: trawa jest mniej bujna zimą, niż wiosną.
Część ośrodków zapewnia swoim kwaterującym paszę i owies.
Pozwala to na karmienie koni za darmo, jeśli są zakwaterowane w takim ośrodku!

Problemy z wagą

Otrzymasz kilka wiadomości ostrzegawczych, jeśli koń będzie za gruby lub za chudy. W takim wypadku musisz działać. Jeśli jest za chudy, musisz go nakarmić. Natomiast, gdy jest za gruby, musisz przestać go karmić.

Przekąski

Możesz sprawić radość swojemu koniowi, podając mu marchewki. Przywrócą mu one nieco energii. Ośrodki jeździeckie uprawiające marchewki mogą je rozdawać za darmo swoim klientom. Upewnij się, że wybierasz odpowiedni ośrodek jeździecki!

Inni gracze mogą dawać jabłka Twoim koniom, aby podbić ich morale.

Mieszanki

Aby pomóc koniowi utrzymać formę, możesz skorzystać z mieszanek, które odnawiają:

  • 10% energii
  • 10% morale
  • 5% zdrowia

Tylko konie starsze, niż 2 lat. Ponadto, po przekroczeniu wieku 25 konie nie odzyskują zdrowia po spożyciu mieszanki.

Podobnie, jak w przypadku paszy, owsa i marchewek, niektóre z ośrodków jeździeckich mogą podawać mieszanki za darmo.